Nursel Alacatlı

Kurucu Ortak

nursel.alacatli@nanonim.com

1995 yılında MORAN, OGILVY&MATHER’da reklam sektörüne adım atan Nursel, 2000-2008 arasında TBWA\ISTANBUL’da tasarımcı grafiker olarak çalıştı. 20 yıllık sektör hayatında KOMİLİ, ETİ, ALGİDA, UNO, ZEKİ TRİKO, AKBANK, AMERICAN EXPRESS, BEKO, APPLE, ÜLKER, NIVEA, ADİDAS, STEP, FIAT, MICHELIN, AYGAZ, ALARKO CARRIER, ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK, BMW, DREAM TV, EFE RAKI, GLORIA HOTEL, HENKEL, STEP, KANAL D, KVK, MOTOROLA, NISSAN, PETROL OFİSİ, RESFEST, SABAH, SCANIA, SCHOLLER, TURSİL, TAMEK, SUPERONLINE, TEB, YKM gibi markalara hizmet vermiş ekiplerle birlikte çalıştı. 2008 sonrasını kapsayan süreçte çocuk da yaparım kariyer de dizelerinin hakkını verdi. Aynı zamanda ekip yöneticisi olarak ÇOBANOĞLU SÜT ÜRÜNLERİ, GROUP FLORENCE NIGHTINGALE, TİYATRO KILÇIK, PDM YAZILIM, KOMEDİ DÜKKANI, ULUSAL FAKTORİNG gibi markalara hizmet verdi. İDEMAMA’nın hayata geçmesini sağlarken NANONİM’i sektöre kazandırdı.

Tahir Sümer

Yönetici Ortak

tahir.sumer@nanonim.com

1979 yılında ODTÜ İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra İzmir’de başladığı çalışma hayatına, İstanbul’da CITIBANK’ın bilgi işlem birimindeki yöneticilik deneyiminin ardından UNION CARBIDE TURKEY INC. firmasında Mali İşler Müdürü olarak devam etti. Ardından RHONE-POULENC Tarım İlaçları, DIGITAL EQUIPMENT TÜRKİYE ve LOGO YAZILIM gibi önemli firmalarda mali, idari, hukuki işler, lojistik ve insan kaynaklarından sorumlu genel müdür yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. 1998 yılında kendi eğitim ve danışmanlık şirketini kurdu. FED TRAINING firması ile başladığı eğitimcilik ve danışmanlık faaliyetleri kapsamında bugüne kadar finans, muhasebe, müşteri kredi yönetimi, uluslararası para piyasaları, dış ticaret ve benzeri pek çok konuda bini aşkın eğitim ve danışmanlık hizmeti verdi. 1999 – 2000 ders yılında DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ’nde Dış Ticarete Giriş ve Banka Operasyon ve Servisleri derslerini üstlendi. 2000 yılında Yönetim Kurulu Üyesi ve Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Ajans Başkan Yardımcısı (CFO) olarak TBWA\ISTANBUL’un yönetim ekibine katıldı 16 yıl süren profesyonel yöneticiliğini 2016 Haziran ayında güzel bir vedayla sonlandırdı.

Tahir Sümer 18 yıldır sürdürdüğü eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin yanısıra, halen REKLAMCILIK VAKFI ile SABANCI ÜNİVERSİTESİ’nin müşterek yürüttüğü Marka Pratiği master programının finans modülünü vermekte ve Sabancı Üniversitesi EDU biriminin düzenlediği profesyonellere yönelik eğitimlerin eğitmen kadrosunda da yer almakta, ayrıca KOBİ’lere bütçe ve yönetim raporlama sistemlerinin kurulmasında danışmanlık yapmaktadır.

Ying Yang

Müşteri İlişkileri

TBWA\ISTANBUL reklam ajansında sekiz yıl marka temsilcisi, supervizör ve direktör olarak görev yaptı. Yerel ve global pazarlarda Beko’ya hizmet verirken, Adidas, Alarko Carrier, JTI gibi markalar için de çalıştı. 2009’da Yapı Kredi’ye Kredi Kartları Marka Yöneticisi olarak geçerek reklamveren tarafında kariyerini sürdürdü. Bu pozisyonda tüm Yapı Kredi Kartları ailesinin konumlandırma ve 360 derece lansman süreçlerinin içinde yer aldı. Yapı Kredi Dijital Marka Ekibini kurdu, böylece dijital ve sosyal medyada da  deneyim kazandı. Yapı Kredi Marcom Manager pozisyonunda, İnsan Kaynaklarından KOBİ’ye, ADK’dan Özel Bankacılığa kadar bu sektörü  çok geniş bir çerçevede yaşadı, aynı zamanda World marka ikonu Vadaa‘nın sosyal sorumluluk projesinin de fikir babası oldu. Yapı Kredi’nin ardından Turknet’te Bireysel Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak kısa bir süre çalıştı. Şu anda tüm deneyim ve birikimiyle Nanonim ekibinde yerini almış bulunuyor.

Gergedanyus

Kreatif/Reklam Yazarı

Başta Hürriyet, Fiat, Nissan, Sümerbank (mağaza), Aygaz, Marmara Bira, Anadolu Sigorta olmak üzere bir çok markaya hizmet verdi. Reklamcılığı meslek olarak seçmeden önce Miliyet gazetesinde ve çeşitli dergilerde mizah yazıyordu. İst. Üni. İşletme Fakültesi‘nde pazarlama okudu, aynı fakültede master yaptı.

The Helix

Kreatif/Art Direktör

Kristal Elma’da 3, Kırmızı ödüllerinde 2, Felis’te 1 ve Effie’de 1’i büyük ödül olmak üzere çeşitli yarışmalarda 50’ye yakın ödül alan projelerde çalıştı. aliceBBDO İstanbul, Grey Istanbul, Pars Mc CannErickson, TBWA\ISTANBUL gibi global ajanslarda adidas, İpekyol-Twist-Machka, Nike, Zen, BMW-Mini cooper, Goodyear, Mercedes Benz, Nissan, Opel, Total, Beko, Siemens, Karaca, Avea, Gittigidiyor, Google, İstinyePark, MNG kargo, Tatil Sepeti, THY, Allianz, HSBC, Koçbank, Ferrero, Mey içki, Pepsi Beverage, Ülker, Greenpeace gibi bir çok yerli ve uluslararası markalara hizmet verdi.

brain

Brain

Strateji Planlama Direktörü

Global bir ajansın strateji planlama direktörü olarak birçok ulusal ve uluslararası markalarla çalışıyor.

Tatlı Cadı

Dijital İletişim ve Sosyal Medya Stratejisti

“Steve Jobs’ın ‘Stay Hungry. Stay Foolish./ Aç kal. Budala Kal.’ motto’sunu benimseyen Tatlı Cadı, reklam ve iletişim sektöründe başta Beko, P&G ve BAT olmak üzere bir çok markayla çalıştı. Son altı yıldır da markalara dijital iletişim ve sosyal medya alanında hizmet veriyor, bu arada tüm dünyayı gezmenin hayalini kuruyor. En iyi işlerin ekip çalışması içinde eğlenerek çıktığına inanan Tatlı Cadı, büyümek isteyen tüm markalara “gelin, tanışalım” çağrısında bulunuyor.

Ekşi Maya

Araştırmacı/Stratejik Planlamacı

Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sosyal Antropoloji ve Etnoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra yine etnoloji dalında yüksek lisans öğrenimi gördü. TRT GAP Televizyonu’nda belgesel üzerine yaptığı eş zamanlı stajın ardından Ayraç Yayınları’nda editör olarak profesyonel hayata atıldı. 2010’da Medina Turgul DDB’de stratejik planlamacı olarak reklam sektörününe giriş yaptı. İş Bankası, Digiturk, Ülker Krispi, Saklıköy, Hero Baby, Tat, Sek, Dominos, Hürriyet, Forum İstanbul gibi birçok markaya stratejik planlamacı olarak hizmeti vermesinin yanısıra tüketici araştırmaları konusunda da çalıştı. San Francisco State Üniversitesi’nde  akademik İngilizce eğitimi de alan Ekşi Maya, freelance araştırmacı ve stratejik planlamacı olarak mesleğine devam etmektedir. Bu süreçte, KFC, Medina Turgul DDB, Future Bright, İllusionist ve Etik Araştırma gibi firmalara ağırlıklı olarak kalitatif/etnografik araştırma projeleriyle hizmet vermiştir.

Caretta

Yazılım Geliştirme

Bilgisayar mühendisi olarak diplomasını aldıktan sonra Merkez Bankası ve Takasbank’ta, ‘real-time’ finans projelerini geliştirip yönetti. Sonrasında kariyerini siyah-beyaz ekranlardan renkli web dünyasına taşıdı. 8 yıldır da dijital ajanslara ve sektöre web yazılım geliştirme, sosyal medya yönetimi ve dijital kampanya strateji danışmanlığı alanlarında hizmet veriyor.

garamond

Garamond

Reklam Yazarı

Euro RSCG, TBWA\ISTANBUL, Medina Turgul DDB, Alice BBDO gibi uluslararası ajanslarda reklam yazarlığı ve yaratıcı grup başkanlığı yaptı. FirtoLay, Pepsi, Beko, Mercedes-Benz, BMW, Erikli, Tropicana, TEB, Yemeksepeti, Yedigün, Kariyer.net, TatilSepeti, Total, Teknosa, Ruffles, Cheetos, Fiat gibi yerli ve uluslararası markalarla çalıştı. Halen çokuluslu bir reklam ajansında çalışmaya devam ediyor.

tesla

Tesla

Art Direktör

TBWA\ISTANBUL, Euro RSCG, McCann Erickson, Zebra Design, Rafineri, gibi uluslararası ajanslarda sanat yönetmeni ve yaratıcı grup başkanı olarak çalıştı. Adidas, Yapı Kredi Bankası, Beko, Petrol Ofisi, BMW, Sinpaş GYO, Mercedes, Isuzu, Fiat, Eti, Mey İçki grubu, Yörsan, Ruffles, Lays, Pepsi, Avea gibi yerli ve uluslararası markalara hizmet verdi.

buukie

Buukie

Müşteri İlişkileri

Beykent Üniversitesi’nde Görsel iletişim ve tasarım eğitimini tamamladıktan sonra Leo Burnett Group ve Proixmity İstanbul’da müşteri temsilcisi pozisyonuyla sektöre profesyonel adım attı. Ardından Grey ve G2 İstanbul’da senyörlüğe terfi etti. Bunu izleyen sürede AFF Reklam’da Alıcıya yönelik pazarlama, direkt&etkinlik pazarlama, dijital pazarlama, BTL gibi alanlarda çok yönlü görev yaptı. Daha sonra da döneminde de Bay İnşaat 42 Maslak projesinde pazarlama uzmanı olarak kariyer yolculuğunu sürdürdü. Şimdi Nanonim’de sektöre yepyeni bir başlangıç yapmanın heyecanını yaşıyor. Bugüne kadar hizmet verdiği markalardan başlıcaları: Procter&Gamble, Renault, Nestle, Reckitt Benckiser, GSK, Vestel, Bat, Pernord Ricard, Diageo (J&B – Smirnoff – Black Label, Red Label, Baileys), Intema, Chevrolet, Turkcell.

leon

Leon

İnovasyon ve İletişim Stratejisti

Boston’da burslu olarak kabul edildiği İnovasyon Yönetimi yüksek lisansını tamamladı. Kariyerine Concept İstanbul ve Medina Turgul DDB gibi ajanslarda iletişim ve marka stratejisti olarak devam etti. İletişimin üründen başladığına ve tüketici deneyiminin her şeyden önce geldiğine inanarak inovasyon alanına yöneldi, Engine isimli tüketici deneyimi platformunun kuruculuğunu üstlendi. İş Bankası, Vodafone, Lipton, Zorlu Holding, Ülker gibi markalarla iletişim ve ürün geliştirme projelerinde çalıştı. Bu alanda yurt içi ve yurt dışında Kristal Elma, Felix, Effie gibi bir çok ödüle layık görüldü, sayısız konferansa katıldı ve Halen çeşitli sektörlerden markalara inovasyon ve iletişim stratejisti olarak danışmanlık vermekte.

keksville

Keksville

Yayıncı

Işık Üniversitesi MIS mezunu. Çeşitli kuruluşlarda mesleğini icra ettikten sonra zincirlerini kırarak Twitch.tv/keksville adresinde yayıncılığa başladı. Kişisel kanalına ek olarak ileri gelen yayın gruplarından Vault of Gamers ve Nvidia Türkiye kanallarında da yayın yapıyor.

arda

Kuş

Marka İletişim Stratejisti

Reklam sektörünün önde gelen reklam ajanslarında ulusal ve uluslararası markalara stratejik planlamacı olarak hizmet verdi. FIAT, YKM, Anadolu Sigorta, yemeksepeti.com, THY, Coca-Cola, Danone, Samsung, Denizbank, Vestel, ETİ, İddaa, birlikte çalışma fırsatı bulduğu markalardan birkaçı. Geleneksel çizgi üstü mecralarla sınırlı kalmadı dijital, sosyal medya, etkinlik, perakende gibi pazarlama iletişiminin farklı alanlarına özel stratejiler de geliştirdi. FIAT Fiorino, Anadolu Sigorta KOBİ Sigortası, ETİ Browni İntense, ETİ Paykek, Şekl-i Şahane gibi onlarca yeni markanın lansman süreçlerinde yer aldı. Mühendislik eğitimi üzerine pazarlama iletişimi yüksek lisansı yaptı. Türetici kavramı üzerine bir tez çalışması bulunmakta. Farklı planlama ve araştırma modelleri üzerinde edindiği deneyimi şimdi kendi şirket çatısı altında markalarla ve ajanslarla paylaşıyor.

flasher

Flasher

Kreatif/Art Direktör

Moran, Ogilvy & Mather, dDf Reklam, Designpark, İlancılık, Beymen (Academia), Medusa (+Film Prodüksiyon) gibi ulusal ve uluslararası ajanslarda sanat yönetmenliği ve reklam yazarlığı yaptı. Algida, American Express, Aygaz, Bosch, Calvé, Goldstar, Singer, Philips, Ünipro, Komili, Pilsa, Mitsubishi Carisma, Temsa Otomotiv; Canter/ Prenses / Prestij, Domino’s Pizza, Rotring, Nelson, Seiko, Mutlu Akü, İGS, T.C. Turizm Bakanlığı (Ödüllü Türkiye Dış Tanıtımı), Işıklar Holding, Dice Kayek, Hyatt Regency Hotels, Vepa, Wee Baby, Rebul, Kale Plus Mutfak, Pritt, Papa John’s, Bübchen, AutoShop gibi yerli ve yabancı markalarla çalıştı. Halen freelance olarak çalışmaya devam ediyor.

dito

Dito

Reklam Yazarı

4129Grey, aliceBBDO İstanbul, Geometry Global, LOWE, M.A.R.K.A., Ogilvy & Mather ajanslarında Alpet, Atlas Jet, Audi, Bank Asya, Calve, Coca-Cola, Crunch, Darüşşafaka, Dove, Efes Pilsen, Ford, Fuse Tea, KFC, Mercedes-Benz, Milka, Milupa, Molfix, Mudo, Nutella, Setur, Sinpaş, Sprite, Tatilsepeti, Tropicana, Tuborg, Turkcell, Türk Ekonomi Bankası, Omo, P&G, Pegasus, Philips, Porsche, Pronet, Superfresh, Vestel, Visa, Volvo, Yumoş, Zaman, Zen Pırlanta gibi bir çok markaya hizmet Verdi. Pek çok ödül kazandı. Uluslararası bir ajansta fikir bulmaya devam ediyor.

Biberk

Reklam Yazarı

Yurt içi ve yurt dışında birçok marka için çalıştı, ödüller aldı. adidas, Axe, Beko, BMW, Coca-Cola, MINI, Garanti, Greenpeace, MasterCard, Opel, Viagra, yemeksepeti vb. markalar için reklamlar yazdı. Halen bir ajansın kreatif direktörü olarak çalışıyor.

bold

Bold

Art Direktör

Markom Leo Burnett, Euro RSCG, Pars McCan, TBWA\ISTANBUL gibi uluslararası ajanslarda art direktör olarak Nissan, Henkel (Yayla – Dixi – Pril – Hansaplast), Nivea (Nivea Visage – Nivea Baby – Nivea Body – Nivea Sun), Demirbank, Bankpozitif, İMKB, KVK, YKM, Harvey Nichols, Ülker Yupo, Lykia World, Kanal D, Yapı Kredi (Emeklilik- Leasing – Özel Bankacılık), Real, Varyap, Maya İnşaat, Ak Asya İnşaat, Exotic, Blomberg, Fenerbahçe 100. yıl kitap tanıtımı, FER Yapı, Beko, Marshall gibi yerli ve uluslararası markalarla çalıştı. Halen freelance çalışmaya devam ediyor.

helvetica

Helvetica

Art Direktör

3. Kuşak, Alice-BBDO, Movida Plus, Wunderman reklam ajanslarında Art ve Senior Art Director olarak, Güzel Sanatlar Saatchi & Saatchi’de Creative Group Head ve Creative Director olarak çalıştı. 1999’da Londra AMV/BBDO Design Workshop, 2002 Londra Saatchi & Saatchi Creative Advertising Course, Fransa Cannes Lions International Festival of Creativity etkinliklerinde bulundu. Londra’da Özgün Baskı Sergisi açtı. Reklamcılık hayatı boyunca Arçelik, Vestel, LG, Pepsi, Sütaş, Heinz, Pizza Hut, Dominos, Burger King, Tamek, Dardanel, Kent, Eti, Popeyes, Doritos, Yeni Rakı, Carrefour, Migros, Makro, Turkcell, Aria, Denizbank, Fortis, Bank Kapital, Lila Kağıt, Visa, Liv Hospital Ulus, IKEA, Microsoft, Penti, Radikal, Posta, Hürriyet, Alfa Romeo, Mogaz, Lipetgaz, Pimapen, TÜSİAD, Evyap, Bayer gibi bir çok yerel ve uluslararası marka için reklam kampanyaları çalıştı. Birçok Kristal Elma ve GMK başarı ödülleri bulunmakta. Art Director’lük kariyerinin devamı olarak fotoğraf retouch’ı da yapıyor. Reklam Fotoğrafçısı eşi ile beraber, kendi projeleri olan evlerinin bir kısmını atölyeye dönüştürerek, özgün objeler üretmeye devam ediyor.

dedektifnik

Dedektif Nick

Reklam Yazarı

Euro RSCG, BBDO, TBWA /ISTANBUL’da reklam yazarlığı, TEQUILA/İSTANBUL, Güzel Sanatlar SAATCHI, Y&R ve TEAM RED’de kreatif direktörlük yaptı. Tüm GSM operatörleri, Denizbank, ODEABANK, HSBC, Finansbank, YapıKredi, Pepsi, Kent, P&G, Henkel, Total, Arçelik, Markofoni, Nissan, Citroen, Sütaş gibi yerli ve uluslararası onlarca markaya hizmet verdi. Kreatif direktör olarak mesleğine devam ediyor.

kar98k

Kar98k

Proje Yöneticisi

Dijital ajanslarda, tasarım ve animasyon süreçlerinde proje yöneticiliği yaptı. Unilever, Ülker, Eczacıbaşı, Ford, Algida, Türk Hava Yolları, Turkcell, Neutrogena, Bayer gibi birçok büyük ve uluslararası firmalarla çalıştı. Son 1 yılda da UI/UX alanında çalışmalarına devam etmektedir.

batman

Batman

Art Direktör

Ankara’da Grafikir, Fikrialem, Arkabahçe, Pusula Reklamevi gibi birçok büyük reklam ajansında sanat yönetmeni olarak çalıştı. Kanuni motorsiklet, Kuzu Grup, Konya Şeker Fabrikası, Kayseri Şeker Fabrikası, Bajaj, Petlas, Beğendik, Meysu, Bugün Gazetesi, Yörsan başta olmak üzere farklı sektörlerden birçok ulusal firmanın kampanyalarını yürüttü. Son 3 yıldır homeoffice çalışarak gerek reklamveren gerek ajans statüsündeki müşterilerine danışman ve sanat yönetmeni olarak hizmet vermektedir.

objective

Objective

Fotoğrafçı

Sektörün önde gelen reklam ajansları ve markaları için still life ve yemek fotoğrafı projeleri çalışmakta.

joker

Joker

Etkinlik Yöneticisi

Dünyanın en büyük turizm şirketi TUI’de, Türkiye’nin en büyüklerinden Jolly Tur’da ve birçok sektör devinde etkinlik yönetimi ve temalı toplantılar konusunda çok sayıda projeler geliştirdi. Coca Cola, Microsoft, Finansbank, Hyundai, VDF, Digitürk, Avivasa, Turkcell, Samsung, Vakıf Emeklilik, Mey İçki, Sony, Avea gibi markalara ve Uluslararası Organizasyonda Türkiye’nin bir çok şehri dahil dünya üzerinde 30’u aşkın ülkede temalı toplantı, lansman, gerilla etkinliği ve kurumsal etkinlik tasarlayıp yönetti. Şu an sektörde devam etmektedir.

gunes

Güneş

İllüstratör

Kendi atölyesinde reklam ajanslarına hizmet veren sanatçının, yurt içinden ve yurt dışından bir çok prestijli ödülü bulunmaktadır.